آثار برتر معماران ایرانی در طراحی ساختمان اداری

 آثار برتر معماران ایرانی در طراحی ساختمان اداری

آثار برتر معماران ایرانی در طراحی ساختمان اداری

مقدمه

اهمیت طراحی ساختمان اداری، در دنیای امروز ما که بیشتر زمان روزانه ی خود را عموما در محیط کار می گذرانیم بسیار بالاست.طراحی فضایی با کیفیت بالا که بتواند واکنش مخاطب را در برخورد با خودش تغییر دهد و یادآور خاطرات خوش وی باشد.در کنار همه ی این توجهات به روحیه ی کاربر بتواند عملکرد منحصر به فرد نیز داشته باشد همیشه ستودنی و خواست بسیاری از کارفرمایان باتجربه است.

ساختمان اداری شیشه کاوه دارآباد

طراحی ساختمان اداری شیشه کاوه به منظور دسترسی آسان‌تر، حمل‌ونقل عمومی بیشتر و ترافیک سواره کمتر برای چندهزار نفر نیروی کاری، در انتهای بلوار اوشان دارآباد واقع شده است. سایت پروژه، محدودیت بزرگی برای طراحی محسوب می‌شد و پلان خطی را به آن تحمیل می‌کرد. با این وجود،، تلاش‌های بخصوصی برای خلق فضاهای غیرخطی و غیرتکراری در آن صورت گرفت که الزاما از الگوی خطی مورد انتظار پیروی نمی‌کردند. خلاقیت در این پروژه، از طریق تعریف محدودیت‌ها و خلاصه‌کردن عناصر طراحی به نور، رنگ و فضا گسترش می‌یابد. نور طبیعی روز، یکی از عناصر اصلی در طراحی این پروژه به حساب می‌آید که علاوه بر ذخیره انرژی، دارای خاصیت‌های مفید فیزیولوژیکی و روانی برای کارکنان مجموعه نیز است.

معماری ساختمان گلدیران تهران

کمتر کسی است که نام شرکت گلدیران را نشنیده باشد.

تا به حال به معماری بنای این شرکت نام آشنا فکر کرده اید؟

شاید جالب باشد بدانید که معماری این برند برجسته نیز جوایز بسیاری را از آن خود کرده است.

جوایزی از جمله :

  • منتخب مجله معماری و ساختمان در جایزه معماری داخلی ۱۳۹۰
  • منتخب هیئت داوران در جایزه طراحی داخلی ۱۳۸۹
  • رتبه اول جایزه طراحی نما با محور بیان نوین معماری ایرانی ۱۳۸۸

طراحی دفتر مرکزی شرکت ونوس شیشه در تهران

طراحی دفتر مرکزی شرکت ونوس شیشه، پروژه ­ای با مساحت کل تقریبی ۴۹۰ متر­مربع، در چهار واحد کوچک مجزا ولی مرتبط، در طبقه نهم یک برج تجاری ـ اداری قرار گرفته است. ایده­ ی اصلی طراحی، استفاده از شیشه به عنوان عنصری مهم، تأثیرگذار و شکل دهنده در تمامی بخش های این پروژه است.با این ایده ی منحصر به فرد خود توانسته رتبه اول جایزه معماری داخلی ایران در بخش اداری، برگزار کننده فصلنامه معماری و ساختمان، سال ۱۳۹۵ و همچنین تقدیر ویژه جایزه معمار در بخش بازسازی، سال ۱۳۹۵ را از آن خود کند.

طراحی آتلیه سبز ٩+ در مشهد

آتلیه سبز ٩+ یکی از همان طراحی فضاهای اداری و ساختمان اداری است که طراحی آن براساس تلفیق کار و زندگی ، توجه به شاخصه‌های معماری سبز انجام شده است و توانسته فضای اداری بی نظیری را خلق نماید، این آتلیه در بالاترین طبقه یک ساختمان اداری ـ تجاری در شهر مشهد قرار گرفته است.فضای پیش از طراحی، یک طبقه اداری هم‌سطح و با کف، سقف، و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی اجراشده بوده است.طراحی فضای داخلی آتلیه بر اساس تلفیق کار و زندگی صورت گرفته و توجه به شاخصه‌های معماری سبز در طراحی آن  مورد نظر بوده است.این شاخصه‌ها نه تنها با استفاده از انرژی‌های نو، بلکه برای ایجاد احساس تعلق به محیط نیز به کار رفته‌اند. در طراحی صورت‌گرفته، سه بخش اساسی مورد توجه بوده است: آتلیه، نشیمن، تراس (حیاط).

ساختمان اداری آصف در تهران

طراحی ساختمان اداری آصف در شمال شهر تهران و نزدیک به کوهپایه‌های شمالی شهر واقع شده است.قیمت بالای زمین و  تراکم زیاد منطقه باعث شده است که اکثر کارفرماها تمایل داشته باشند که تمامی سطح مفید ساخته و به فضای داخلی اختصاص داده شود و این امر باعث می‌شود اکثر ساختمان‌ها در تهران نمای بیرونی تخت داشته باشند.ساختمان آصف دارای ۱۰ طبقه است که شامل ۶ طبقه اداری، یک طبقه تجاری در همکف و سه طبقه پارکینگ است.با توجه به کاربری اداری پروژه، تنوع مصالح انتخابی در جهت سادگی محدود شد و در بسیاری از فضاها، همانند نما، پلکان و لابی ورودی طبقات، از سنگ گرانیت فلیم استفاده شد.

ساختمان اداری ولیعصر در تهران

این پروژه یک مجتمع اداری – تجاری در زمینی مستطیل شکل است که تقرببا ۱۵ متربرخیابان ولی عصر بین خیابان فاطمی و زرتشت قرار دارد، در این طول این خیابان تعداد زیادی فروشگاه، دفتر کار، رستوران و مجتمع فرهنگی قرار دارد. در همسایگی این پروژه ۶ مجتمع تجاری در شمال و یکی در جنوب قرار دارد.ساختمان اداری – تجاری ولیعصر در دو طبقه طراحی شده است. پروژه با بهره گیری از کنتراستی از برش های طولی سنگ های سیاه و سفید مرمر، در طول ۱۵۵ متر از سمت غرب خود، به طراحی پوسته ی خارجی و طراحی جداره شهری در امتداد  خیابان ولیعصر و تقاطع زرتشت پرداخته است.

ساختمان اداری ۳۸۰ در ظفر

ساختمان اداری ۳۸۰ ظفر دارای کاربری اداری است و در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع در چهارطبقه طراحی شده است.این بنا چندین سال به صورت متروک رها شده بود تا اینکه  در تابستان ۹۲ پیشنهاد تکمیل و بازسازی و طراحی داخلی فضاهای عمومی این ساختمان مطرح شد.با توجه به روحیه بنا و طراحی های اولیه آن که تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت هدف طراحی ایجاد روحیه مناسب برای فضای کار و کم کردن اثر طراحی سنگین و اداری پیش از بازسازی بوده است .

طراحی دفاتر اداری گروه بهستان در ملاصدرا

در طراحی دفاتر و ساختمان اداری گروه بهستان هر کدام از واحد ها رنگ سازمانی خود را دارند. به علت ارتباط کار با  سلامتی ، ایده استفاده از عناصر طبیعی برای طراحی به ذهنمان رسید. استفاده از تنه درختان طبیعی به عنوان پارتیشن برای جداسازی فضاهای گوناگون دفاتر اداری گروه بهستان در نظر گرفته شد.همچنین  بدلیل اینکه سرانه استفاده کننده از فضا در این دفاتر بسیار کم و در ساعت کاری بسیارپر تراکم هستند چند راهکار برای استفاده ی بهنیه از فضا در نظر گرفته شد تا بتوان از کمترین فضای دفتر اداری بیشترین استفاده داشت.

طراحی دفتر اداری خشت و چوب در نیاوران

دفتر خشت و چوب با حفظ اصالت ایرانی در حین به‌روز بودن طوری طراحی‌شده که با استفاده از المان‌های اصیل در فضا سعی داشته کارایی معماری و زندگی قدیم ایرانی را به نمایش بگذارد تا پیشینه فرهنگ باقیمانده و نوستالژی‌هایی که باید، به نسل‌های بعد منتقل شود.برداشت و ذهنیت از پروژه‌های قدیمی و ایرانی نیز به نوبه خود نتیجه جذاب و متفاوتی ایجاد می‌کند که تنها کافی است به‌روز شود.

طراحی استودیو معماری ۴*۱۲در اصفهان

توجه به خرده فضاهای شهری و بازیافت زمین موضوعی است که امروزه اهمیت بیشتری یافته است.

دلیل اهمیت آن با رشد جمعیت شهرها و افزایش قیمت زمین و ساخت می‌باشد.

سال ۱۳۸۱ با عملیاتی شدن طرح تعریض خیابان آذر اصفهان، فضایی به عرض ۴ متر باقی ماند.

این فضا بینابین خیابان و ساخت منزل مسکونی بود.

این فضا تا سال ۱۳۸۹ به عنوان گوشه ای از حیاط مورد استفاده بود.

آرین فیروزیان

0 Reviews

Write a Review

Related post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *