خانه‌‌ فرهنگ رایزن ، بازگشت دوباره خانه 80 ساله!

 خانه‌‌ فرهنگ رایزن ، بازگشت دوباره خانه 80 ساله!

Image result for ‫خانه فرهنگ رایزن‬‎

خانه‌‌ فرهنگ رایزن

در دل تهران بزرگ، خیابان نیاوران ، پایین تر از سه راه یاسر، ملک مسکونی 80 ساله‌ ای با مساحت 700 متر وجود دارد که از سال 95 با بودجه 14000000000 ریال توسط گروه معماری و شهرسازی سروستان مورد بازسازی قرار گرفته و در نهایت به خانه فرهنگ تغییر کاربری داده است. در واقع خانه فرهنگ رایزن، یک ملک شخصی البته با معماری قوی و با اصالتی بوده که توانسته در همه‌ این سالها پابرجا بماند و جای خود را به برج های بدقواره ندهد. این خاته برای مدتی کاربری نداشته، تا اینکه درابتدا مدرسه و بعد در دهه 90  شمسی به بنیاد فرهنگی و انتشاراتی رایزن واگذار و تبدیل به خانه فرهنگ شده است.

معماری خانه‌ فرهنگ رایزن:

امکان ندارد چه سواره چه پیاده از کنار خانه رایزن رد شده و جذب آن نشوید؛ یا حداقل دلتان نخواهد که درنش را ببینید. چیزی که از همان اول توجه ما را به خود جلب می‌ کند، رعایت معماری پایدار و عدم قطع درختان تنومد چند صد ساله است. از همان ابتدا فضا به ما شفافیت و صلب نبودن را القا می کند. اکثر دیوارهای به کار رفته در این بنا شیشه ایست که همین ویژگی به علاوه تعدد گیاه در این مکان احساس آرامش بسیاری را منتقل می نماید.

مرمت و بازسازی خانه فرهنگ رایزن:

نکته جالب در مورد مرمت خانه فرهنگ رایزن در این است که با وجود مرمت و بازسازی به بهترین و حرفه ای ترین شکل، اصالت آن از بین نرفته و هنوز بخش‌هایی از بنا ویژگی های معماری ایرانی خود را حفظ کرده اند. از مصالح استفاده شده در مرمت این بنا می توان به شیشه، فلز، بتن، چوب، پوشش دکوراتیو ایرونیک اکسیدان و پوشش دکوراتیو بتن اشاره داشت که در کنار یکدیگر هارمونی جذاب و دلنشینی را خلق کرده اند.

جوایز پروژه خانه فرهنگ رایزن :

خانه فرهنگ رایزن برنده جوایزی از جمله :

  • رتبه اول دهمین جایزه معماری داخلی در بخش بازسازی و مرمت،فصلنامه معماری و ساختمان، تهران، 1396
  • تقدیر شده جایزه معمار در بخش بازسازی، مجله معمار،۱۳۹۶

فضاهای خانه فرهنگی رایزن :

در بدو ورود به خانه‌‌ فرهنگ رایزن ، کافه‌ ای در فضایی بسته اما با دیوارهای شیشه‌ ای، دکوراسیون چوبی و فلزی، فضایی سبز و پر از گیاه به چشم می خورد که متاسفانه این روزها بسته شده است. اما به خوبی می تواند اتصال معماری گذشته خانه و طراحی و مرمت امروزی آن را عرضه نماید. به گونه ای که اگر وارد فضا شوید، علاوه بر رویارویی با یک دیزاین مدرن از شیشه و فلز، حسی از گذشته ها رو لمس خواهید کرد.

انتشارات چشمه در خانه رایزن :

کمی جلوتر وارد انتشارات نشر چشمه می شویم که فضاهای آن به تفکیک شامل کتاب فروشی، لوازم التحریر و بخش کودک هستند. طراحی این قسمت به گونه ای انجام گرفته که در زمان قدم زدن در آن، به کافه نیز دید داشته . می توانید به خوبی فضای داخل کافه و فعالیت هایی که درون آن رخ می دهد را مشاهده نمایید.

آمفی تاتر و گالری رایزن :

در بازسازی و مرمت خانه فرهنگی رایزن، بخش های مختلف با فعالیت های فرهنگی متنوعی توسط طراحان انجام پذیرفته که علاوه بر انتشارات نشر چشمه، می توان به گالری و آمفی تاتر اشاره داشت. این دو بخش که در قسمت انتهایی طبقه هم کف قرار دارند، فضایی صمیم و کوچک با المانهای چوبی خلق کرده اند کرده اند.

گشت و گذار در خانه رایزن :

از پله ها که بالا می‌ رویم وارد مغازه صنایع دستی می‌ شویم که در کنار آن کافه‌ ای با سقف روباز وجود دارد. سبک طراحی این فضاها نیز در ادامه قسمت های قبلی خانه، تلفیقی صورت گرفته به این معنا که همان معماری گذشته در کنار حس و حال امروزی و صمیمی با یکدیگر ترکیب شده اند.

محسن صالحی

0 Reviews

Write a Review

Related post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *